ERKEN BAŞVURU TARİHİ
11 TEMMUZA UZATILMIŞTIR.

Kaydol

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Devam etmek istiyorsanız “Devam“ butonuna tıklayınız. Herhangi bir yanıt vermemeniz durumunda 59 sn içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapanacaktır.

59
Devam Oturumu Kapat

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Uzun süredir işlem yapmadığınız için oturumunuz sonlandırılmıştır.

Kapat

Önemli Tarihler

Design Turkey 2016 kazananları belli oldu.

Bu yıl beşincisi düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye Tasarım Haftası’nın açılış gününde sahiplerini buldu. Kazananlara ödüllerini T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci verdi.

TURQUALITY® Programı kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile düzenlenen, inovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük ödül organizasyonlarından biri olan Design Turkey Endüstriyel Ödülleri, 19 Ekim’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda beşinci kez sahiplerini buldu. Türkiye Tasarım Haftası kapsamında gerçekleşen ödül törenine T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi başta olmak üzere iş ve tasarım dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı. 30’u aşkın tasarım otoritesinin yer aldığı uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilen toplam 350 endüstriyel tasarımdan 7’si Üstün Tasarım, 36’sı İyi Tasarım, 7’si ise Konsept Tasarım Ödülü almaya hak kazandı.

Üstün Tasarım Ödülü’ne layık görülen 7 ürün arasında Nihat Duran’ın Arçelik için tasarladığı Selamlique Kapsüllü Türk Kahve Makinası, Onur Onrat’ın Arçelik için tasarladığı SBS Cosmos Flush Handle, Ahmet Toplu’nun Karaca için tasarladığı Everest adlı çatal kaşık bıçak takımı, Koray Malhan’ın Koleksiyon Mobilya için tasarladığı Oblivion adlı yaşam ve çalışma ünitesi, Giuseppe Manente ve Abramo Mion’un Koleksiyon Mobilya için tasarladığı Calder adlı modüler oturma grubu, Kunter Şekercioğlu’nun Scrikks için tasarladığı Heritage adlı dolmakalem ve roller ball kalem serisi ve Eda Yılmaz’ın Şişecam için tasarladığı Kestane Doğal Kaynak Suyu Şişesi bulunuyor.

Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi (ICSID) tarafından da desteklenen ve 2008 yılından beri ülkemizde iyi tasarımı ödüllendiren Design Turkey Ödülleri’nin bu yılki uluslararası jürisinde çok değerli Türk isimlerin yanı sıra Achim Storz, Dr. Brandon Gie, Charles O. Job; Chiho Sasaki, Gen Suzuki,Jan R. Stavik, Oliver Schweizer, Owain Pedgley, Paul Cohen, Ralph Wiegmann, Sudhir Sharma, Takehiko Yogo, Tim Fletcher, Yaroslav Yakovlev ve Dr. Yasuko Takayama liver Schweizer gibi dünyaca önemli tasarım uzmanları Oliver Schweizer yer aldı. 13 sektörü kapsayan Design Turkey 2016’da toplam 50 tasarım ödüle layık görüldü. Ürünler, getirdikleri yenilik, sundukları farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özellikleri, işlevsellikleri ve taşıdıkları estetik değerler gibi ölçütlerle değerlendirildi. Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına önemli katkılar sağlaması hedeflenen yarışmada ödül alan tasarımlar; iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ayrıca ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterici olacak.

Design Turkey 2016’da ön elemeyi geçen tüm ürünlerin sergisi 19-23 Ekim tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Türkiye Tasarım Haftası boyunca görülebilir.