ERKEN BAŞVURU TARİHİ
11 TEMMUZA UZATILMIŞTIR.

Kaydol

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Devam etmek istiyorsanız “Devam“ butonuna tıklayınız. Herhangi bir yanıt vermemeniz durumunda 59 sn içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapanacaktır.

59
Devam Oturumu Kapat

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Uzun süredir işlem yapmadığınız için oturumunuz sonlandırılmıştır.

Kapat

Önemli Tarihler

Uluslararası Kavramsal Tasarım Ödülleri

Lütfen gerekli alanları düzgün bir şekilde doldurunuz.

Uluslararası Kavramsal Tasarım Ödülleri

Design Turkey Kavramsal Tasarım Ödülleri, endüstriye gelecek için yön gösterecek yaratıcı fikirleri teşvik etmek amacıyla, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri organizasyonu kapsamında üretim için programa alınmamış tasarım projelerini değerlendirerek verilir.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri Şartnamesini buradan indirebilirsiniz.

Kavramsal Tasarım başvuru kılavuzu için tıklayınız.

Kimler Başvurabilir?

Kavramsal Tasarım Ödülleri uluslararası başvuruya açıktır.

Design Turkey kavramsal proje değerlendirmesine üretim için programa alınmamış projeler aday olabilir. Projelerin 01.01.2018 - 21.10.2019 tarihleri arasında sergilenmiş, sunulmuş veya yayınlanmış olmaları gerekir.

Kavramsal Tasarım Ödülleri, profesyonel tasarımcılar, öğretim elemanları ve öğrenci katılımına bireysel ve grup olarak açıktır. Öğrenciler üniversitelerde ders kapsamında ürettikleri projeler ile, Projenin fikri mülkiyetinin öğrencinin üzerinde olması koşuluyla, üniversitenin adını ve dersi veren öğretim elemanlarının danışmanlığını başvuru sırasında belirterek katılabilir. Öğrenci projelerinde projenin öğrencinin kendi çalışması olması esastır; Öğretim elemanlarının projeye katkısı danışmanlık düzeyinde olmalıdır.

Değerlendirme jürisi üyeleri, üyelerin aile yakınları veya çalıştıkları şirketler tarafından hazırlanan projeler kavramsal tasarım ödüllerine aday olamazlar. Söz konusu durumun tespiti halinde başvuru ödül kapsamından çıkarılır

Nasıl Başvurulur?

Kavramsal Tasarım Ödüllerine başvuru 21.10.2019 tarihine kadar hem Türkçe, hem de İngilizce olarak internet üzerinden yapılır.

Türkçe yapılan başvuruların İngilizce çevirilerinin de yapılması gerekmektedir. Ancak İngilizce yapılan başvuruların Türkçe çevirisine gerek yoktur.

Başvurular Design Turkey ürün kategorilerine göre yapılacaktır.

Başvuruda tasarımcı veya tasarım ekibi hakkında bilgiler, tasarım konseptini açıklayan bilgiler ve dijital kavramsal tasarım sunuş paftaları istenir.

Başvuruların üzerine başvuru sahiplerinin isim ve adres bilgilerinin yazılması gerekmektedir.

Uluslararası Kavramsal Tasarım Ödülleri Başvuru  Tarihleri ve Ücretleri

Erken başvuru: 09.09.2019 – 23.09.2019
Erken başvuru ücreti: 75 TL

Normal başvuru: 24.09.2019 – 04.10.2019
Normal başvuru başvuru ücreti: 100 TL

Geç başvuru: 05.10.2019 - 21.10.2019
Geç başvuru ücreti: 125 TL

Değerlendirme

Başvurular ödül sekreteryası tarafından şekli olarak incelenir, başvurulardaki eksiklikler başvuru sahiplerine hatırlatılır, katılım kurallarına uygun olan başvurular onaylanır. Değerlendirme iki temel aşamada gerçekleştirilir: Ön değerlendirme ve ödüllendirme.

Ön değerlendirme aşamasında başvurular ödül kapsamına ve başvuru koşullarına uygunluk ve özgünlük ölçütleri gözetilerek değerlendirilir.

Ödüllendirme aşamasında ön değerlendirmeyi geçen kavramsal projelerin başvuru sahipleri organizatörler tarafından İstanbul’da yapılan sergiye davet edilir. Ödüller, serginin açılışından önce sektörel bazda oluşturulan jüriler tarafından kavramsal projeler için sunuş  paftaları üzerinden değerlendirme yapılarak verilir.

Tanıtım

Ön değerlendirmeyi geçen tüm başvurular Design Turkey Ödülleri Sergisinde sergilenir.

Jüri değerlendirmesi sonuçlandıktan sonra, serginin açılış günü, kavramsal proje sahibi tasarımcılara ödül sertifikaları ve ödül heykelciği verilir. Sergi ve ödül töreninin yanı sıra Endüstriyel Tasarım alanında yurtiçi ve yurt dışından akademisyenlerin ve profesyonellerin konuşmalarını içeren bir konferans gerçekleştirilir. Konferans; endüstriyel tasarımın profesyonel, kültürel, eğitsel ve ekonomik açılardan ele alındığı paneller ve seminerlerden oluşur.

Design Turkey Ödülleri Sergisi sonrasında yurtiçi ve yurtdışı çeşitli etkinliklerde de ödül kazanan kavramsal projelerin ve ürünlerin yer aldığı Design Turkey Kazananlar sergileri düzenlenir. Design Turkey Ödül Kazananlar Kataloğu ile ödül kazanan kavramsal tasarımlar ve tasarımcıları tanıtılır. 

Sergilenen ve ödül alan tüm kavramsal tasarımlar ile tasarımcıları hakkında bilgiler yıllara ve ürün sınıflarına göre endekslenerek Design Turkey internet sitesinde yayınlanır.