ERKEN BAŞVURU TARİHİ
11 TEMMUZA UZATILMIŞTIR.

Kaydol

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Devam etmek istiyorsanız “Devam“ butonuna tıklayınız. Herhangi bir yanıt vermemeniz durumunda 59 sn içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapanacaktır.

59
Devam Oturumu Kapat

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Uzun süredir işlem yapmadığınız için oturumunuz sonlandırılmıştır.

Kapat

Önemli Tarihler

Seçici Kurul 2021

Eski Yıllar Arşiv

Alessandra Colombo

He is born in Milan. After classical and musical studies, he graduated from Politecnico di Milano with Marco Zanuso. In 1989 he began his collaboration with Pierluigi Cerri. In 1991 he won with Paola Garbuglio the Major of Osaka City Prize, awarded by the Japan Design Foundation with the project: “Terra: Instructions for Use”, showed by the major design centers in the world. In 1995 he became associate of Gregotti Associates Int’l. With Bruno Morassutti he participates in international competitions of architecture. He designed, with Pierluigi Cerri and Risco, the public spaces and temporary structures of Expo ‘98 in Lisbon. In 1998/99 he is founding member of Studio Cerri & Associati, of Studio Cerri Associati Engineering and Terra company. In 1999 he was lecturer at the Stockholm Nobel Foundation. Since 1998 he is art director and designer for Unifor, DADA and Molteni&C. Among the awards Compasso d’Oro in 2004 and Premio Nazionale Ance In/arch. He is teacher at Politecnico di Milano, at  Politecnico of Turin and NABA, Milan. He is board member of IDEA, Italian Association Exhibition Designers and correspondent for il Giornale dell’architettura.com. He is curator and designer of exhibitions at the Italian pavilion at the post Expo 2010 in Shanghai. On behalf of Politecnico di Milano he is responsible of the project of the Coffee Cluster at Expo 2015 in Milan. In December 2016 he was appointed Ambassador of Italian Design by the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, in collaboration with the Triennale Design Museum and ADI, for the conference “Italian Design Day” held in 2017 in Vancouver, Canada, in 2018 in Jakarta, Indonesia, in 2019 and 2021 in Asuncion, Paraguay, in 2020 in Helsinki, Finland. 

Ev ve Ofis Gereçleri ve Aksesuarları, Ofis Mobilyası

Aydın Öztoprak - Jüri Koordinatörü

Elektronik Ürünler, Spor, Hobi, Oyun, Çocuk Ürünleri ve Moda Aksesuarları, Tıbbi Cihazlar ve Gereçler, Ulaşım Araçları ve Aksesuarları, Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makinaları

Aykut Coşkun

Aykut Coşkun, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü'nde tasarım alanında öğretim üyesi ve aynı bölümde bölüm başkanlığını görevini yürütmekte. Aynı zamanda Koç Üniversitesi Arçelik Yaratıcı Endüstriler Araştırma Merkezi'nde (KUAR) tasarım araştırmacısı olarak görev yapmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden alan Coşkun, 2015 yılında Fulbright Misafir Araştırmacı olarak Carnegie Mellon Üniversitesi İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsüne katıldı. 2011-2015 yılları arasında ODTÜ UTEST Ürün Kullanılabilirlik Birimi'nde kullanıcı deneyimi araştırmacısı olarak çalıştı. Coşkun, farklı uluslararası (H2020) ve ulusal (TUBİTAK) araştırma projelerinde koordinatör ve araştırmacı olarak çalışmakta. Güncel araştırma konuları arasında davranış değişikliği için tasarım, sürdürülebilirlik için tasarım ve refah için tasarım bulunmakta. Araştırmalarının sonuçları Design Studies, International Journal of Design, The Design Journal gibi prestijli tasarım dergilerinde ve DIS, CHI ve DRS gibi prestijli tasarım konferanslarında yayınlandı.

Ev Cihazları ve Kişisel Bakım Ürünleri

Berrak Karaca - Jüri Koordinatörü

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri

Bertrand Derome

As the Managing Director of the World Design Organization (WDO), Bertrand works to drive an international community of members and stakeholder to design for a better world. With more than 20 years of experience as a sustainable design advisor and not-for-profit organization manager, Bertrand eagerly advocates for the strategic role of design to impact on sustainability. After graduating from the School of Design at Université de Montréal, he worked as a designer, later joining the Institute for Product Development as a Sustainable Design Advisor and became in 2012 the Managing Director of the Institute. He is a guest speaker as well as board member and committee advisor on innovation, design and sustainability for a variety of industry and governmental agencies.

Ev ve Ofis Gereçleri ve Aksesuarları, Ofis Mobilyası

Burak Gürmeriç

Aydınlatma Ürünleri, Ev Mobilyası, Kamu Alanı Ürünleri, Yapı Bileşenleri

Emel Baş

Aydınlatma Ürünleri, Ev Mobilyası, Kamu Alanı Ürünleri, Yapı Bileşenleri

Emre Bozbeyli

Ev ve Ofis Gereçleri ve Aksesuarları, Ofis Mobilyası

Fahrettin Ersin Alaca

Ev Cihazları ve Kişisel Bakım Ürünleri

Gökhan Mura

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri

Gülay Hasdoğan - Jüri Koordinatörü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Bölüm Başkanı - Türkiye

Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, 1985 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini ODTÜ Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalından, Doktora derecesini Londra’da Central Saint Martin’s College of Art and Design’dan aldı. Kurucularından olduğu Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşunda 1996-98 ve 2006-2010 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-98 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 1998-2004 yılları arasında Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanlığı yaptı. 2005-2006 yıllarında KHK’nın yasalaştırılmasına yönelik çalışmalara katıldı. 2008 ve 2010 yıllarında, ETMK’nın proje ortağı olduğu, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin İcra Kurulu Üyesi olarak ödül sisteminin geliştirilmesi ve değerlendirme sürecini koordine etti. Halen, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı ve Profesör kadrosunda öğretim üyesidir. Tasarım araştırma yöntemleri ve mezuniyet projesi derslerini vermektedir. Türkiye’de endüstriyel tasarımın kurumsallaşması, tasarım eğitimi ve tasarımda kullanıcı modelleri üzerine yayınları vardır.

Ev ve Ofis Gereçleri ve Aksesuarları, Ofis Mobilyası

Hümanur Bağlı

Aydınlatma Ürünleri, Ev Mobilyası, Kamu Alanı Ürünleri, Yapı Bileşenleri

Ilgım Eroğlu

Ev ve Ofis Gereçleri ve Aksesuarları, Ofis Mobilyası

Manca Matitic

Manca Zver has been a part of the fashion industry from her youth, always involved in the latest developments in textile industry and therefore she opted for a career related to fashion and design. Manca finished studies of Textile and Fashion at the Faculty of Design and Mastered at Design Management. Currently, she is a PhD student of Design Management at the Faculty of Management in Koper.

In 2017, she was made assistant at the Faculty of Design, holding tutorials for several courses in sustainable product design. She also holds functions of the Head at the House of Design Management and Innovations and Vice Dean for International Relations at the Faculty of Design. She is a member of BEDA and presenter at World Design Talk for WDO and the Faculty of Design. Since the early start of her career she has taken part in different projects, organizing events, exhibitions, hosting conferences. She is dedicated to her work with high standards of work ethics, always encouraging her colleagues to team work and professionalism. During her 10-year career she has been presented with some awards (2 Rozman Awards, Going Green Global Award), which suggest her utmost dedication to work and express her strong conviction that design per se is one of the key solutions to sustainable industry that will enable us and generations to come to lead a happy and healthy life on our planet.

Among other achievements, she is a co-author of two international expert articles, has made two contributions to international publications, and is an owner of four patents.

Elektronik Ürünler, Spor, Hobi, Oyun, Çocuk Ürünleri ve Moda Aksesuarları, Tıbbi Cihazlar ve Gereçler, Ulaşım Araçları ve Aksesuarları, Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makinaları

Mehtap Öztürk Şengül

Mehtap Öztürk Şengül, 1992 yılında Trakya Üniversitesi'nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli firmalarda mobilya tasarımı üzerine çalışmıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de tamamladığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta ve 3 boyutlu fiziksel ve dijital modellemenin form geliştirme süreçlerindeki rolü üzerine çalışmalar yürütmektedir. ETMK ve Mimarlar Odası üyesidir.

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri

Meriç Kara

Meriç Kara, 1977’de İzmir’de doğdu. 2001 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olarak ardından 2002’de Milano’da Domus Akademi’de yüksek dereceyle yüksek lisansını tamamladı. 2003-2005 yılları arasında Benetton’un İtalya’da bulunan İletişim ve Araştırma merkezi Fabrica’da Tasarım Departmanı’nda çalışmalarına devam etti. 2010 yılından itibaren yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çeşitli üniversitelerde proje ve konsept geliştirme derslerine girmeye ve atölye çalışmaları düzenlemeye başladı. 2011 yılında Size Magazine bünyesinde tasarım editörlüğü yaptı, halen farklı yayınlar için tasarım üzerine yazılar yazmaya devam etmektedir.

Yaptığı çalışmalar 2002 yılından itibaren çeşitli uluslararası sergiler, yayınlar ve firmalarda yer aldı. 2007’de Phaidon Press tarafından “& fork” kitabında en ilginç 100 genç tasarımcıdan biri olarak gösterildi, 2008’de 1000 voltdesign ekibiyle yaptığı çalışmalar Grafik Tasarım Meslek Kuruluşu tarafından 4 dalda birincilik ödül aldı. 2010’da ilk solo sergisindeki tasarımlarıyla Elle Decor dergisi tarafından ‘yılın genç tasarımcısı’ ödülünü, 2012’de Suck UK için tasarladığı “digit cake moulds” ile Design Turkey ‘iyi tasarım’ ödülünü aldı. 2014 yılında Maison Objet fuarında Talents A La Carte bölümü için Türkiye’den seçilen altı tasarımcı arasında yer aldı. 2021’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan İstanbul Aydınlatma Yarışması’nda ‘Kenet’ projesi ekibi ile beraber 1.lik ödülünü aldı.

Serbest çalışmalarına 2006’da yerleştiği İstanbul’da devam etmektedir. Farklı disiplinlerden tasarımcı ve firmalarla işbirliği yapmakta ve kendi projeleri üzerinde çalışmaktadır. 

Ev ve Ofis Gereçleri ve Aksesuarları, Ofis Mobilyası

Mert Torun

Designer:

Wide spectrum of projects ranging from design of custom laboratory software to beverage bottles. Independents projects executed either solo, as a collabrator to other design studios or as part of small teams, usually assembled and led by me. Deeply involved in soliciting initiating and managing client relations both before and during assignments

Developer:

Building unique user interface layers and data flows on multiple platforms, including web, embedded and dekstop.Exercising and advocating user-centric architecture, domain driven design and functional reactive programming

Consultant :

Overseeing and advising on design process and project management.Ensuring the coherence of the clients and designers perspectives. Providing critical insight on design outcomes. Formulating design strategy. Designing agile processes.

Instructor:

Product and communication design courses in various universities, combining design theory and implementation. Emphasis on teaching  the princeples that underlie the skills, enhancing student's understanding of the subject to initiate and enable continuous self-learning. Schools : Anadolu University, İstanbul Technical University, Bahçeşehir University, İzmir University of Economics, Yaşar University Course Subjects: Principles of Design, Industrial Design, Interaction Design, Design Visualization, Model Making,Parametric CAD, Web Design,Generative Design

Student:

2006: MA Advanced Product Design, Umea University Institute of Design, Sweden - 1999: BID Industrial Design, Middle East Technical University, Turkey

Elektronik Ürünler, Spor, Hobi, Oyun, Çocuk Ürünleri ve Moda Aksesuarları, Tıbbi Cihazlar ve Gereçler, Ulaşım Araçları ve Aksesuarları, Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makinaları

Murat Arıkurt - Jüri Koordinatörü

Ev Cihazları ve Kişisel Bakım Ürünleri

Mustafa Hasdoğan

Mustafa Hasdoğan 1985 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden Mezun oldu. 1985-88 yılları arasında mobilya endüstrisinde tasarımcı olarak çalıştı. 1988-2014 yılları arasında kendi kurduğu Parantez Tasarım adlı şirkette, mobilya ve iç mekan tasarımı projeleri ve uygulamaları gerçekleştirdi. 1989-2019 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2011 yılından beri Atılım Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çizim ve tasarım derslerine girmektedir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yedek yönetim kurulu üyesi olarak endüstriyel tasarımcıların odalaşma çalışmalarına katkı vermektedir. Kurucularından olduğu ve uzun yıllar yönetiminde görev aldığı Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşunun (ETMK) Başkan Yardımcısıdır.

Elektronik Ürünler, Spor, Hobi, Oyun, Çocuk Ürünleri ve Moda Aksesuarları, Tıbbi Cihazlar ve Gereçler, Ulaşım Araçları ve Aksesuarları, Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makinaları

Orhan Daybelge

Elektronik Ürünler, Spor, Hobi, Oyun, Çocuk Ürünleri ve Moda Aksesuarları, Tıbbi Cihazlar ve Gereçler, Ulaşım Araçları ve Aksesuarları, Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makinaları

Paivi Tahkokallio

Ev Cihazları ve Kişisel Bakım Ürünleri

Raul Pareira Pinto

Aydınlatma Ürünleri, Ev Mobilyası, Kamu Alanı Ürünleri, Yapı Bileşenleri

Renk Dimli Oraklıbel

Renk Dimli Oraklıbel, Bahçeşehir Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. 2005’te İstanbul Teknik Üniversitesi’nden lisans, 2008’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yüksek lisans derecelerini Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinden aldı. 2009-2012 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Aynı kurumda 2015 yılında doktorasını tamamladı. 2012 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi’nde çalışmaktadır. İlgi alanları arasında göstergebilim, medya ve görsel çalışmalar, maddi kültür ve reklam yer almaktadır.

Ev Cihazları ve Kişisel Bakım Ürünleri

Sezgin Akan - Jüri Koordinatörü

Aydınlatma Ürünleri, Ev Mobilyası, Kamu Alanı Ürünleri, Yapı Bileşenleri

Sibel Güvenç Kutlusoy

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri

Şölen Kipöz

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde lisans ( 1989 ) , Dokuz Eylül Üniversitesi GSTF Tekstil Tasarımı Bölümünde Yüksek Lisans (1995), Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde doktorasını ( 1998) tamamlamış ve ardından İtalyan hükümetinin verdiği bursla Bologna Üniversitesi’nde  doktora sonrası araştırma yapmıştır.  Dokuz Eylül Üniversitesi Moda Aksesuarları Tasarımı Programının, İzmir Yüksek Teknoloji Entitüsünde Endüstriyel Tasarım master programının ve  İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Moda Tasarımı bölümünün kuruculuğunu yapan Kipöz 2001 yılından bu yana aynı üniversitede  öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Doç.Dr. Şölen Kipöz 2010 yılından bu yana etik ve sürdürülebilir moda alanında sanat , tasarım ve zanaat arasındaki sınırları zorlayan işler üretmekte sergiler açmaktadır. Ahimsa: Giysilerin Öteki Yaşamı (2012) adlı kişisel sergisi ,  PortIzmir3 Uluslararası Çağdaş Sanat Trienali nde sunduğu performans ve yerleştirme (2014) Asteya (2017)ve  Kurtarılmış Deri( 2019) adlı sergiler ile döngüsel bir tasarım  anlayışı önermiştir. Bu anlayışı sanayiye uygulama yönünde imalat sanayii ile işbirlikleri de yapmaktadır. Kullanıcı tarafından üretilebilen ve giydirilebilen bez bebek tasarımı faydalı model olarak Türk patent enstitüsünden tescillenmiş, kadınlar , çocuklar ve gençlerle işbirlikçi tasarım modeli olarak uygulanmıştır. Sürdürülebilir, yavaş ve döngüsel moda odaklı pek çok makalesi, kitap bölümü ve konferans bildirileri olan Kipöz Sürdürülebilir Moda (2015) ve Modada Yavaşlık (2020) adlı kitapların editörü ve yazarıdır. 

Aydınlatma Ürünleri, Ev Mobilyası, Kamu Alanı Ürünleri, Yapı Bileşenleri

Sözüm Doğan

Ev Cihazları ve Kişisel Bakım Ürünleri

Tapani Hyvonen

Tapani Hyvönen, industrial designer from Aalto University School of Art Design and Architechture, 1974. He founded the design studios Destem 1996, ED-Design 1990 and Hyvonen Design 2017. Since 2015 he has been an adjunct professor in SCF, Shanghai International Collage of Fashion and Innovation, Donghua University, Shanghai. 

Hyvönen has been honored with National Art & Design Award of 1984, Industrial Designer of the Year award in 1991, and the Pro Finnish Design award in 1992.  He has works in Design Museum Helsinki, Design Centrum Nordrhein-Westfalen and Cooper-Hewitt Museum.

Hyvönen has been President of The Finnish Association of Designers 2009 – 2012, Board member of the Design Museum in Finland 2011-2016 and ICSID, now WDO, on 1999–2003, and on 2009–2013.

Tapani Hyvönen has been more than 20 times a jury member in international design competitions including the red dot Award Essen Germany 2002-2021, the red dot Award Singapore 2005-2121, the Red Star China 2010 – 2017.

Elektronik Ürünler, Spor, Hobi, Oyun, Çocuk Ürünleri ve Moda Aksesuarları, Tıbbi Cihazlar ve Gereçler, Ulaşım Araçları ve Aksesuarları, Yatırım Ürünleri ve İş Alet ve Makinaları

Tomislav Bobinec

Tomislav Bobinec, born 1966 in Zagreb/Croatia is the founder of “I Say no to Cheap Design” studio based in Graz, Austria. He specializes in Rethinking Design Processes, Corporate Design, Packaging Design, Editorial Design, Typography and Exhibition Design. He has had over 30 years of experience in the Communication field.

He is a Lecturer on the Institute of Design & Communication at FH Joanneum, University of Applied Sciences in Graz, Austria, teaching in the bachelor program "Information Design" (Major Classes Communication Design) and in the master program ”Exhibition Design" since 2012.

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri

Turgut Erentürk

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezunum. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde web tasarımı eğitimi aldım. Pars McCANN, MARKOM/Leo Burnett, RPM/Radar, MANAJANS / Thompson, GÜZELSANATLAR/Bates reklam ajanslarında çalıştım. Grafikerler Meslek Kuruluşu tarafından düzenlenen Grafik Ürünler Sergisi’ne 1985’ten bu yana düzenli olarak katılıyorum. Yine aynı yıl Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde çizgi film dalında büyük ödülüne layık görüldüm. GMK sergilerinde; basın reklamları, amblem-logo, kitap kapağı, tebrik kartı-davetiye, broşür, pankart-dön-kart satış yeri reklam malzemesi dallarında çok sayıda ödül kazandım. Reklamcılar Derneği’nin düzenlediği Kristal Elma yarışmasında Basın Kampanyası ve Dış Mekân Raket afişlerinde Kristal Elma ödülüm bulunuyor. Çeşitli dönemlerde GMK’nın Yönetim Kurulu’nda görev aldım. Bir dönem Grafikerler Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendim.

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Ürünleri