ERKEN BAŞVURU TARİHİ
11 TEMMUZA UZATILMIŞTIR.

Kaydol

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Devam etmek istiyorsanız “Devam“ butonuna tıklayınız. Herhangi bir yanıt vermemeniz durumunda 59 sn içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapanacaktır.

59
Devam Oturumu Kapat

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Uzun süredir işlem yapmadığınız için oturumunuz sonlandırılmıştır.

Kapat

Önemli Tarihler

Design Turkey Tasarım Ödülleri Lansmanı Yapıldı

Design Turkey Tasarım Ödülleri Lansmanı Yapıldı

Bu yıl dördüncüsü yapılacak olan “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” basın lansmanı İstanbul Dış Ticaret Kompleks’inde yapıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımlarıyla yapılan lansmanda, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ETMK Başkanı Ayberk Yağız, çeşitli firmaların yetkilileri ve basın mensupları da hazır bulundular.

Bu önemli projenin tanıtımında SSTD’de (Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Kemalettin Solmaz tarafından temsil edildi.

Lansmanın açılış konuşmasını yapan Ayberk Yağız dördüncüsü düzenlenen organizasyon hakkında bilgiler verirken, yapmış oldukları değişiklikleri de dinleyicilerle paylaştı. Projenin web sitesi de dahil olmak üzere bir çok değişiklik yaptıklarını belirten Yağız, en büyük yeniliğin de Kavramsal Tasarım Ödülleri’nin uluslararası başvuruya açılması olduğunu söyledi.

Yağız’dan sonra konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, böyle bir Yarışmayı düzenlemekten büyük gurur ve onur duyduklarını söyledi. Daha fazla tasarımcının bu yarışmaya başvurmasını ve eserlerini paylaşmasını beklediklerini söyleyen Büyükekşi, artık müşterilerin bir ürün ararken farklı olanı tercih ettiklerini bu sebeple de üreticilerin de zorlu bir rekabete girdiklerini vurguladı.

Müşteriye farklı deneyimler sunmak için tasarım ve ar-genin başlıca unsurlar olduğunu ifade eden Büyükekşi, İhracatçılar Birliği’nin düzenlemiş olduğu yarışmalarla ve Ar-Ge proje pazarını desteklemesiyle önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ZEYBEKCİ: “TÜRKİYE’NİN DAHA HIZLI İLERLEMESİ İÇİN İNOVASYON, AR-GE VE TASARIM KONULARINDA DAHA ÇOK ÇALIŞMALIDIR”

Lansmanda bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yarışmanın tüm Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin en büyük eksikliklerinden birinin tasarım olduğunu belirten Zeybekci, ülkemizin bu sebeple birçok kayba uğradığını söyledi. Başka ülkelerin ürettiklerinin ve tasarladıklarıyla ilerlediğimizi ve adeta fason üretim yaptığımızın altını çizen Zeybekçi, “Çok büyük hedeflere odaklandık. İçimizdeki heyecan ve özgüven yeterli. Artık üretmemiz lazım” dedi.

Türkiye’nin marka değerinin artması gerektiğine ve daha hızlı ilerlemesine ihtiyaç duyduklarını ancak bu sayede 2023 ihracat hedeflerine ulaşabileceklerine dikkat çeken Zeybekci, “Türkiye’nin daha hızlı ilerlemesi için inovasyon, AR-GE ve tasarım konularında daha çok çalışmalıdır” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin marka değeri ve AR-GE çalışmaları için yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Bakan Zeybekci konuşmasının sonunda yarışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

SON BAŞVURU 30 AĞUSTOS

Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına önemli katkılar sağlaması hedeflenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”nin Türkiye’nin ihracat hedefine ulaşması için kayda değer katkılar sağlaması bekleniyor. Yarışma için son başvuru 30 Ağustos olarak belirtilirken, yarışmanın ödül töreni ise Kasım ayı içerisinde yapılacak. Detaylı bilgi için www.designturkey.org.tr web adresini ziyaret edebilir.