ERKEN BAŞVURU TARİHİ
11 TEMMUZA UZATILMIŞTIR.

Kaydol

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Devam etmek istiyorsanız “Devam“ butonuna tıklayınız. Herhangi bir yanıt vermemeniz durumunda 59 sn içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapanacaktır.

59
Devam Oturumu Kapat

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Uzun süredir işlem yapmadığınız için oturumunuz sonlandırılmıştır.

Kapat

Jury 2016

2018
2017
2016
2014
2012
2010
2008

Murat Arıkut

Juri Üyesi

ma | d tasarım ve danışmanlık, kurucu - Türkiye

1972 doğumlu, İzmirli, evli, bir çocuk babası. Türkçe, İngilizce, Almanca. Muhtelif tasarım ödülleri, çok sayıda tasarım tescili, patent, faydalı model, jüri üyeliği.2006’dan beri  Fikri Sinai Mülkiyet Bilirkişisi
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı / 1998
Nesne Tasarım, Ürün Tasarımcısı / 1997-2001
Dokuz Eylül Ünv., GSF, Moda, Tekstil Tasarımı Anasanat dalı, Öğr. Gör. / 2000-...
Günal Ltd., Tasarım şefi / Fabrika müdürü / 2001-2005
arıkut | aysan | gencol, şirket kurucu ortağı / 2005-2008
İzmir Ekonomi Ünv., GSTF, End. Ürn. Tas.,  Öğr. Gör. / 2006-...
Yaşar Ünv., GSTF., Öğr. Gör. / 2009-2010
ma | d tasarım ve danışmanlık, kurucu / 2008-...

Bartu Bugatur

Juri Üyesi

Sunstrip Güneş Enerjisi Sistemleri - Genel Müdür - Türkiye

1967 yılında Konya’da doğmuş olan Bartu BUGATUR, ilk öğrenimini Konya Devrim İlkokulu, orta ve lise öğrenimi ise Konya Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Ankara’da yerleşik Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden önlisans aldıktan sonra yine aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü, bölüm ve fakülte birincisi olarak tamamlamış ve önde gelen Amerikan Üniversitelerinden "University Of Massachusetts"ten almış olduğu burs ile Uluslararası Ticaret ve İşletme Yüksek Lisans programlarını başarı ile tamamlayarak yurda dönmüştür. Beş yıl kadar ülkenin önde gelen, bilgi ve iletişim hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren KoçSistem firmasında "Çözüm Ortaklıkları ve İş Geliştirme Yöneticisi" olarak görev almış olan Bartu BUGATUR, Eylül 2000 ve Haziran 2005 tarihleri arasında, sistem yönetimleri konusunda dünyada lider konumda olan, ABD menşeili  BMC SOFTWARE firmasının Türkiye ofisinin Genel Müdürlük fonksiyonunu üstlenmiştir. 2005 yılında Konya’ya dönerek, yenilenebilir enerjiler ve özellikle güneş enerjisi teknolojileri konusunda imalatçı ve sistem entegratörü olarak Konya 2. Organize Sanayi Bölgesi’ nde faaliyet göstermekte olan SUNSTRIP firması yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlüğünü yürütmektedir. Termal güneş enerjisi teknolojileri ve uygulamaları konusunda birçok makale, araştırma ve çevirileri bulunan Bartu BUGATUR, ülkemizin sahip olduğu güneş potansiyelinin mühendislik birikimi gerektiren uygulamalar ve ürünler olarak pozisyonlanabilmesi ve algılanması için profesyonel ve sivil toplum kuruluşlarında çabalarını sürdürmektedir.

Tolga Çağlar

Juri Üyesi

Stanley Black & Decker - Endüstriyel Tasarım Müdürü  - ABD

Tolga Çağlar, 2008 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra 2012 yılında yükseköğrenimini Amerika’da College for Creative Studies’de Disiplinler Arası Tasarım üzerine yine birincilikle tamamladı.
Şu anda Stanley Black & Decker’da uzman endüstri ürünleri tasarımcısı olarak, kurumun bünyesinde bulunan Stanley, DeWALT, Black & Decker, Proto, Mac Tools, Facom ve daha birçok dünyaca ünlü markanın ürünlerini şekillendiriyor.

Bu görevinden önce TEAMS Design, Chicago’da Fiskars, Bosch Power Tools, Siemens, World Kitchen ve Jarden Consumer Solutions markaları için çözümler üretti. Henüz lisans öğrencisi iken kurulum aşamasında katıldığı Designnobis ekibiyle, medikal, elektronik, oyuncak, mobilya ve daha birçok farklı sektörde, birçok inovatif projeye imza attı.

Gabriele Çırpanlı

Juri Üyesi

Serbest Tasarımcı - Türkiye

Gabriele Haag Çırpanlı, Heidelberg Almanya'da doğdu ve 1993 yılında Kassel Üniversitesi'nden ürün tasarım dalında ve 1997 yılında Saarbrücken Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden mezun oldu.Bitirme projesiyle, 'Nachlux' birincilik ödülünü kazandıktan sonra Yeni Zelanda'ya gitti ve Peter Haythornthwaite'nin tasarım ofisinde bir yıl kadar çalıştı.

1999 ve 2003 yılları arasında New York'ta bulunan Karim Rashid Tasarım Stüdyo'sunda uzman tasarımcı olarak; Prada, Emporio Armani, Nienkamper, Nambe ve Estée Lauder gibi markalar için, ürün dahil olmak üzere ambalaj ve iç mekan tasarımı projeleriyle ilgili çalıştı. 2003'te kendi projesi olan 'S.O.F.A' Surface Magazine'de tantıtıldı, Milano Mobilya Fuarı ve New York ICFF'de sergilendi. Aynı yıl, Almanya'ya geri döndü ve Münih'e yerleşerek Factor Product München'de çalışmaya başladı. 2006'da Almanya Federal Cumhuriyeti Tasarım Ödülleri'nde altın kazandı.

2006'da İstanbul'a taşındı ve eşi Turgut Çırpanlı ile Toki Meki adında bir tasarım ofisi açtı. 2010 yılında Toki Meki, Funnababy ambalaj tasarımı ile  Design Turkey İyi Tasarım Ödülü kazandı. Güncel projeleri arasında "Dürreplatz"ın yeniden tasarlanması, Wee Baby'nin kurumsal kimliği, ambalaj tasarımı ve Interday A.Ş.'ye ait diğer sağlık ürünlerinin ambalaj tasarımları yer almaktadır. Gabriele Çırpanlı, ITÜ ve Anadolu Üniversitesi'nde konuk öğretim görevlisi ve 2014'e kadar Bahçeşehir Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Paul Cohen

Juri Üyesi

Cube Design - CEO / Design Director - Avustralya

Paul Cohen, Cube Endüstriyel Tasarım (Avustralya)’nın kurucu başkanı ve Cube Tasarım (Çin)’in CEO ve yöneticisidir. Ev eşyaları tasarımlarıyla bilinir. Paul Cohen, Canon, Electrolux, Breville Group, Johnson & Johnson, Eveready, Midea, ZTE ve Eco Smart fireplaces gibi markalar için tasarımlar yapmıştır.

Ürünleri, Avustralya Tasarım Ödülleri, Genel Galip’de dahil olmak üzere ve Vogue Living, Belle, Wallpaper ve Interiors dergilerinin kapaklarında yer almış dünya çapında 50’yı aşan sayıda ödül kazanmıştır. 35 yılı aşan tecrübesi boyunca 1000’den fazla ürünün tasarımını yönetti, 50’den fazla ülkede sattı. Cube şirketler grubu, Asya-Pasifik bölgesinde lider ürün tasarım danışmanlığı olarak tanınmaktadır.

Ersan Ener

Juri Üyesi

Kurgu Mobilya Ltd Şti - Genel Müdür - Türkiye

27 Şubat 1961de Mersin”de doğdum. Eğitimimin ilköğretim, ortaokul ve lise kısmını Mersin”de tamamladım. 1979” dan beri yaşamımı Ankara”da sürdürüyorum
Liseyi 1975-1978, Mersin Endüstri Meslek Lisesi, lisans eğitimini 1979-1985, ODTÜ, Mimarlık Fakültesi Endüstri Tasarımı Bölümü'nde tamamladım.
1985-1987 yılları arasında Tasarım Ofisi'nde yapılan grafik tasarımı ve ürün tasarımı görevlerini yaptım. 1985-1987 yıllarında Tubitak Bilten'de yapılan projelerde endüstri tasarımcısı olarak görev aldım. 1987'den beri Kurgu Mobilya Şirketinde yönetici ve tasarımcı olarak çalışmaktayım.
1991-1992 ve 1992-1993 eğitim yılında ODTÜ Endüstri Tasarımı Bölümü 4. Sınıf Tasarım Sütüdyosu dersi yarı zamanlı öğretim görevlisi, 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim yılında Atılım Üniversitesi 3. Sınıf  “Tasarımın Pazarlamadaki Önemi ve Pazarlama Teknikleri” dersinde öğretim görevlisi olarak ders verdim.
13 Kasım 1991 Ankara Büyük Şehir Belediyesi Büfe Tipleri Yarışması jüri üyesi, ODTÜ End. Tas. Bölümü öğrenci projelerinde pek çok kez jüri üyesi,TOBB Üniversitesi End. Tas. Böl 3 sınıf bitirme projesi jürisi üyesi, İMMİB 2016 Endüstriyel Tasarım Yarışmaları kapsamında 30 Nisan 2016 tarihinde yapılan "Akıllı Ev Teknolojileri " yarışmasına jüri üyesi olarak katıldım.

Prof. Dr. Süha Erda

Juri Üyesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı - Türkiye

Prof. Dr. İlhan Erhan

Juri Üyesi

Kadir Has Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Bölüm Başkanı - Türkiye

"Endüstri Ürünleri Tasarımı" eğitimini 1972 yılında Almanya Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Endüstri Tasarımı Bölümün’nde başarıyla tamamladı ve aynı bölümde bir süre araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Volkswagen ve Hanomag / Henschel gibi bazı endüstri kuruluşlarında ve Tasarım bürolarında mesleki çalışmalarda bulundu.
1973 İ.D.G.S.A, İçmimarlık ve Endüstri Tasarımı Bölümünde asistan olarak göreve başladı. 1978 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı dalında, Doktora / Yeterlik Tez’ini verdi. 1982'de Yrd. Doçentliğe, 1984 de Doçent, Eylül 1992'de Profesör oldu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde, Endüstri Ürünleri Tasarımı Anabilim Dalı öğretim üyesi, Bölüm Başkanı, Anabilim Dalı Başkanı ve "Tasarım Kuram ve Yöntemleri" Bilim Dalı Başkanlığı ile ETAM (Endüstri Tasarımı Araştırma ve Uygulama Merkezi)  Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. İlhan Erhan 2006 yılından beri Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesidir. Halen Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. İlhan Erhan’ın "Endüstri Tasarımında Görsel Bildirişim" konulu yayınlanmış doktora/yeterlik tezi, "Tasarımda Temel İlkeler ve Amacın Belirlenmesi", "Ürün Tasarımı-Tasarlama Süreci ve Formu Oluşturan Faktörler" isimli çalışmaları ve kendi uzmanlık alanı içinde yer alan araştırma ve makaleleri bulunmaktadır. Erhan ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyelikleri ve endüstride tasarım danışmanlığı ve elektrikli ev aletleri alanında tasarımları bulunmaktadır.

Tim Fletcher

Juri Üyesi

One Business Design, LLC - Kurucu Başkan - ABD

Tim Fletcher, şirketlerin “Design Thinking” metodlarıyla yeni girişimler geliştirmelerine yardımcı oluyor. Bu metodlar fikir aşaması, görselleştirme, kullanıcı deneyimi ve prototipleme aşamalarını içermektedir. İfade edilmemiş ihtiyaç ve isteği keşfetmek için kullanıcı odaklı bir bakış açısı getiriyor. Start-up şirketlerden, Fortune 500 şirketlerine kadar geniş bir çalışma yelpazesine sahip. Aynı zamanda faydalı model patent davalarında bilirkişi olarak çalışmakta ve Carnegie Mellon Üniversitesi'nde “Design Thinking” üzerine dersler vermektedir.

Tasarım ve ürün geliştirme geçmişi farklı ölçekteki şirketlerin yanısıra danışmanlık firmalarını da kapsamaktadır. Hong Kong Teknik Üniversitesinde Endüstriyel Tasarım ve “Design Thinking” eğitimleri verdi. Bu dönemden önce de kullanıcı ve reklam elektroniği, çocuk ürünleri ve spor ürünleri alanlarında çalıştı. 1989’dan beri Asya ve Avrupa’da üretici ve müşterilerle çalıştı, ABD ve Avrupa'da 14 tasarım patenti ve 4 faydalı model patentine sahiptir.

Tim Fletcher, 1989 yılından bu yana Amerikan Endüstriyel Tasarımcılar Derneği üyesi ve dernekte görev almaktadır. 1989 yılında NC State Üniversitesi Endüstri Tasarımı bölümünden mezun oldu ve 2008 yılında Hong Kong Teknik Üniversitesi'nde Gelişmiş Stratejiler üzerine master eğitimini tamamlamıştır.

Dr. Brandon Gien

Juri Üyesi

Good Design Australia, CEO - ICSID World Design Organization, Senatör - Avustralya

Dr. Gien, Good Design Avustralya'nın CEO'su ve ICSID'in senatörüdür. ICSID'de olan görevi sırasında toplumsal, ekonomik, kültürel ve ekolojik yaşam kalitesini arttıracak tasarım projelerini onurlandırmak amacıyla World Design Impact Prize'ın kurucularından biri oldu.
Avustralya'da Dr. Gien kendini geniş bir çerçevede devlet, iş ve toplumsal alanlarda tasarımın rolünü arttırmaya adadı. Bu çalımaları Avustralya'nın her yıl yapılan Good Design Awards'da, Hizmet Tasarımı, Sosyal İnovasyon ve İşModeli Olarak Tasarım’ı  içeren yeni kategoriler eklenmesiyle sonuçlandı.

Dr. Gien Newcastle universitesi'nde Makine Mühendisliği eğitimi aldı ve yine aynı üniversitede Endüstriyel Tasarım Lisans diploması aldı. Canberra Tasarım ve Mimarlık Üniversitesi'nden Çevresel Tasarım üzerine doktorasını aldı. Dr. Gien, Avustralya Tasarım Enstitüsü (FDIA) üyesi, ABD  Endüstriyel Tasarım Topluluğu (IDSA) profesyonel üyesi ve Avustralyalı Şirket Yöneticileri Enstitüsü'nün (MAICD) üyesidir.
Dr. Gien, ICSID Kongresi ve Küresel Liderler Forumu gibi sayısız ulusal ve uluslararası tasarım konferanslarında ana konuşmacı olarak görev almıştır.

Prof. Dr. Gülay Hasdoğan

Juri Üyesi

 Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Bölüm Başkanı - Türkiye

Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, 1985 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini ODTÜ Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalından, Doktora derecesini Londra’da Central Saint Martin’s College of Art and Design’dan aldı. Kurucularından olduğu Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşunda 1996-98 ve 2006-2010 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-98 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 1998-2004 yılları arasında Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanlığı yaptı. 2005-2006 yıllarında KHK’nın yasalaştırılmasına yönelik çalışmalara katıldı. 2008 ve 2010 yıllarında, ETMK’nın proje ortağı olduğu, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin İcra Kurulu Üyesi olarak ödül sisteminin geliştirilmesi ve değerlendirme sürecini koordine etti. Halen, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı ve Profesör kadrosunda öğretim üyesidir. Tasarım araştırma yöntemleri ve mezuniyet projesi derslerini vermektedir. Türkiye’de endüstriyel tasarımın kurumsallaşması, tasarım eğitimi ve tasarımda kullanıcı modelleri üzerine yayınları vardır.

Mine Hoşgün Soylu

Juri Üyesi

Mineral İnş.Mad.Ltd.Şti. - Yönetici - Türkiye

Mine Hoşgün Soylu 1986 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü bitirmiştir. 1986-2004 yılları arasında Aselsan Askeri Elektronik Sanayi firmasında endüstriyel tasarımcı olarak görev yaptı. Savunma sanayi alanında; iletişim sistem ve cihazlarının endüstriyel tasarımının yanısıra ürün tanıtımı ve firmanın iç mimari çalışmaları gibi çeşitli konularla ilgilendi. Bu dönemde tasarım ekiplerinde yer aldığı; veri terminalleri, frekans atlamalı telsiz ailesi, taksi telsiz cihazları, acil yardım telefonları ve çeşitli kara, hava araçlarına yerleştirilen elektronik sistemler Aselsan ürünleri arasında halen kullanılmaktadır. Aselsan, Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grubunda endüstriyel tasarım ekip sorumlusuyken bebeğinin doğumu nedeniyle emekliliğini istemiştir. 2004 yılından itibaren ODTÜ/EÜTB’de yarı zamanlı öğretim elemanı olarak son sınıf stüdyo derslerine katılmaktadır.

1990 yılından beri Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği üyesidir. AFSAD’da farklı dönemlerde yönetim kurullarında yer almasının yanısıra AFSAD, FOTOGRAF Dergisi Grafik Tasarımcısı ve Yayın Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur. Dernek bünyesinde karma fotoğraf sergi ve saydam gösterilerinde fotoğrafları yer almış, çeşitli fotoğraf yarışmalarında ödülleri ve jüri üyelikleri vardır. Halen fotoğraf ve mozaik sanatı karma teknik çalışmalarına devam etmektedir.

1990 yılında ETMK üyesi olmuş ve 2006-2008 ve 2008-2010 çalışma dönemlerinde  ETMK Yönetim Kurulu’nda dernek yazmanlığı görevini yürütmüştür. Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu üyelikleri nedeniyle Design Turkey ilk dönem oluşum çalışmalarında yer almıştır.

Dr. Orhan Irmak

Juri Üyesi

Orhan Irmak Tasarım - Tasarım Direktörü - Türkiye

Dr. Orhan Irmak, 2000 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı ve “Değişen Tasarım Anlayışları ve Tasarımda Geleceğe Yönelmeler” konulu tezini yazdı. Daha sonra İTÜ, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde “1945’den Günümüze Türkiye’de Ambalaj Tasarımının Gelişme Dinamikleri” başlıklı doktora tezini yazdı. Doktora tezi 2015 yılında kitap olarak yayınlanan Dr. Orhan Irmak, birçok panel ve konferansa konuşmacı olarak katılmakta, tasarım yarışmalarında jüri üyesi olarak yer almaktadır.
2004 yılında Gökhan Irmak ile beraber Orhan Irmak Tasarım şirketini kuran Dr. Orhan Irmak, halen şirketin Tasarım Direktörü olarak görev almaktadır. 15 kişilik ekibi ile birçok yerli ve global markaya yaratıcı ambalaj tasarımı alanında hizmet veren Orhan Irmak Tasarım, bu alanda en prestijli ödüllerden Red dot: best of the best ödülü de dahil olmak üzere Pentawards, Worldstar, Design Turkey ve Ambalaj Ay Yıldızları gibi 50’den fazla ulusal ve uluslararası ödülün sahibidir. Orhan Irmak Tasarım, uluslararası bir birlik olan GLBA – Global Local Branding Alliance üyesidir. Orhan Irmak Tasarım’ın İstanbul’daki ofisi gibi New York, Berlin, Şangay, Moskova, Sao Paulo ve Johannesburg’da yer alan toplam yedi ambalaj tasarımı ofisinin oluşturduğu birlik, yerel pazarlarda edinilen tecrübeleri global projelere aktarma vizyonunu taşımaktadır.

Charles O. Job

Juri Üyesi

Charles O. Job Design & Architecture - Sorumlu Müdür - İsviçre

Mimar ve Tasamcı olan Charles O. Job, Oxford Brookes Üniversitesi’nde Mimarlık ve Kentsel Tasarım okuduktan sonra Londra, Paris ve Zürih’te Santiago Calatrava ile çeşitli iş deneyimleri edindi.
Charles, Zürih ETH’de öğretim üyeliği yaptıktan sonra, şu anda Berne Üniversitesi Uygulamalı Bilimler’de mimarlık ve tasarım teorisi üzerine dersler vermektedir.
Mimarlık, iç mimarlık, üretim, mobilya ve aydınlatma tasarımı üzerine çalışmakta olup, müşterileri arasında Mox, Fasem International, Zoltan, Abes Public Design, Normann Copenhagen bulunmaktadır.
Charles; nesne, alan ve malzemelerin görsel, dokunsal ve duygusal kalitelerini keşfetmekten keyif duyuyor.
Charles birçok uluslararası tasarım yarışmasını kazandı, jüri üyeliği yaptı ve uluslararası üreticiler ile işbirliği yaptı.

Dr. Engin Kapkın

Juri Üyesi

Anadolu Üniversitesi - Araştırma Görevlisi - Türkiye

Engin Kapkın lisans ve yüksek lisansını Anadolu Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Bölümünde yapmıştır. Ardından Amerikan Fulbright bursu ile NCState Üniverstesinde ikinci yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Eğitimi sürecinde Grafik Tasarımı ve Psikoloji üzerine yandal programlarını bitiren Engin Kapkın, NCState REDlab’ta çalışmış ve bir çok araştırma projesi ve tasarım etkinliğinde görev almıştır. Engin Kapkın, T-Design ofisi, Ford-Otosan, IDEO (Palo Alto, CA) ve dxlab design (Raleigh, NC) şirketlerinde tam zamanlı olarak stajyerlik yapmış veya çalışmıştır. Engin Kapkın, tasarım araştırma yöntemleri, tasarım eğitimi, yaratıcılık, insan faktörleri ve deneyim tasarımı, ürün formunun anlamlandırılması üzerine yürüttüğü çalışmalarına Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünde devam etmektedir.

Bilgi Karan

Juri Üyesi

Tasarım Yöneticisi - İsveç

1976 yılında Mersin’de doğdu. 1999'da ODTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı lisans programını bitirdikten sonra DemirDöküm’de ve Can Yalman’da tasarımcı olarak çalıştı. Yüksek lisansını yaptığı Umea’da İsveç’in En İyi Mezuniyet Projesi ödülü olan iDesign Award’ı aldı. Hemen ardından İsveç’te Sony Ericsson’da tasarımcı olarak görev yapmaya başladı ve birçok iF ve RedDot ödülüne layık görüldü. Sony’de Walkman ve Xperia telefonlarının tasarım dillerini geliştirerek Sony Başkanının özel ödülüne layık görüldü. 2012 ve 2013 yıllarında Seattle’da Boeing ve TEAGUE ile hava taşımacılığında kullanıcı deneyimi ve gelecek vizyonu üzerinde projeleri yonetti. Birçok yarışma jürisinde çalıştı ve birçok kereler uluslararası konferanslarda konuşma yaptı. Halen İsveç’teki HOWL Design Studio’da Nokia, Toyota, IKEA, Jabra gibi şirketlerle Tasarım Stratejisi ve Kullanıcı Deneyimi Stratejisi konusunda çalışıyor.

Yrd. Doç. Arslan Özbiçer

Juri Üyesi

MÜGSF  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Bölüm Başkanı - Türkiye

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu İçmimarlık Bölümü (1974)
Leicester Polytechnic(De Montfort University) School of Industrial Design(MA)(1979)
1979 dan bu yana Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta, lisans ve yüksek lisans düzeyinde proje dersleri vermektedir.
2009 yılından bu yana Bölüm Başkanlığını yürütmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Can Özcan

Juri Üyesi

Izmir Ekonomi Üniversitesi - Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı - Türkiye

Can Özcan lisans derecesini ODTÜ Endüstri Tasarımı Bölümünden 1988 yılında aldı. Yüksek lisansını 1991'de, doktorasını ise 1996'da Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. 1990 yılından itibaren araştırma görevlisi olarak çalıştığı Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki görevinden 1996 yılında ayrıldı ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün kurucu kadrosu içinde yer aldı. 1999-2003 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 2003-2004 yıllarında bir dönem İstanbul Yeditepe Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde de öğretim üyesi olarak çalışan Dr. Özcan, kuruluş hazırlıkları aşamalarında da yer aldığı İEÜ, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesine, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü başkanlığı görevini sürdürmektedir. Kendisi aynı zamanda üniversitenin EKOTAM Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezinin de genel direktörlüğünü yapmaktadır. Ürün tasarımından grafik tasarımına kadar pek çok alanda profesyonel tasarımları bulunan A. Can Özcan lisans düzeyinde pekçok yerli ve yabancı üniversitede proje, metot, ve sistem uygulamaları ile malzeme/üretim teknolojileri ile ilgili dersleri, lisans üstü düzeyde de ileri ürün geliştirme, tasarım yönetimi, ve yat tasarım derslerini vermektedir. Aralarında gıdadan ambalaj ve iklimlendirme sistemlerine, yat tasarımından mobilyaya dek uzanan pek çok sektörle üniversite-sanayii işbirliğine dayalı tasarım projesi gerçekleştirmekte olan A. Can Özcan’ın yurt içi ve yurt dışında basılmış çok sayıda bilimsel araştırması, sunumu ile tasarım ödülleri de bulunmaktadır.

Fatma Filiz Özsuca

Juri Üyesi

Atılım Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Öğretim Görevlisi - Türkiye

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Merkez Bankası Spor, Eğitim, Rekreasyon kompleksi projesinde iş hayatına başladı. TEBA Beyaz eşya fabrikasında Endüstriyel Tasarımcı olarak çalışmalarına devam etti. Farklı sektörlerde, farklı uluslararası projelerde çalıştıktan sonra Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksek Okulu Endüstriyel Tasarım bölümünde ders vermeye başladı. Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşunda (ETMK) Genel Koordinatör olarak derneğin tüm projelerinde aktif görev aldı. Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2008-2012 yılları arasında tüm aşamalarında yer aldı. Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde önce yarı zamanlı, Eylül 2013 itibariyle de tam zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. Verdiği dersler; Temel Tasarım, Tasarım Tarihi, Endüstri Ürünleri Tasarımına Giriş
Evli ve iki çocuk sahibi.
* Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi ABD, Yüksek Lisans, 2015 (devam ediyor)
* Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Tarihi ABD Bilimsel Hazırlık 1996
* Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Lisans Diploması 1990
* T.E.D. Ankara Koleji Lisesi 1983

Owain Pedgley

Juri Üyesi

Liverpool Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi - İngiltere

Owain Pedgley (BSc, PhD), Birleşik Krallık’ın Liverpool Üniversitesi’nde endüstri ürünleri tasarımı kıdemli eğitmeni olarak çalışmaktadır. Araştırmaları ve eğitmenliği, kullanıcı etkileşimi ve kullanıcı deneyimi için tasarım üzerine yoğunlaşmakta olup, ürünlerde kullanılan malzemelere özel bir vurguyu da içermektedir. ‘Tasarım (yapma) aracılığıyla’ yürütülen akademik araştırmaların ilk savunucularından olup, bu kapsamdaki uygulamalara da öncülük etmiştir. Endüstri destekli öğrenci projelerinin koordinasyonu sırasında Bosch Siemens Hausgerate, Vestel, Nokia ve Virta dahil olmak üzere birçok firma ile çalışmıştır. Akademik kariyerinden önce, spor ekipmanları ve müzik enstrümanları sektörlerinde ürün tasarımcısı olarak çalışmış; gitarda inovasyon girişimi olan ‘Cool Acoustics’in ortak kuruculuğunu yapmıştır.

Chiho Sasaki

Juri Üyesi

Direktör - Japonya

2004'te "infield design"ı kurdu. Yerel ve yabancı müşteriler için; medikal, hasta bakıcı, topluluk, mobilite, kaynakları koruma ve şehir planlamacılığı olmak üzere geniş bir yelpazede kullanıcı deneyimi tasarımı önerileri vermektedir. "The First Step of Product Planning"(Sekigakusha) yazarlarından birisidir. IDEO ve GK Graphics'in kıdemli çalışanlarındandır. Illinois Teknoloji Enstitüsü'nden master ve Aichi Universitesi Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi grafik tasarım bölümü lisans mezunudur.

Oliver Schweizer

Juri Üyesi

Schweizer Tasarım Danışmanlık Kurucusu, Baş Tasarımcı ve Yönetici - Almanya

Baş tasarımcı ve yönetici olmasının yanında, Oliver müşteriler için iletişim kurulacak ilk kişidir. Projeleri yönetir ve planlar. Tasarımların planlanması ve geliştirilmesinden sorumlu olan kişidir. Schweizer Tasarım Danışmanlık ofisinin kurucusudur ve büyük bir tutku ile işini yönetmektedir. Karlsruhe College'dan ürün tasarımı diplomasını aldıktan sonra, birçok tanınmış müşteri için tasarımcı olarak çalıştı. Bu deneyimi, pazarlamada aranan niteliklerle destekledi. Bunların ötesinde, bazı start-up ve spin-off şirketlere ürün ilişkileri deneyimlerini de kattığı tavsiyeler verdi.

Jan R. Stavik

Juri Üyesi

Direktör - Norveç

Norveç Ekonomi ve İşletme Okulu'ndan ve INSEAD Fransa'dan mezun oldu. Jan profesyonel hayatının büyük bir kısmını pazarlama ve üst düzey yönetimde Norveç ve diğer uluslararası şirket ve markalar için çalışarak geçirdi. Bu markalar içinde Unilever, Carlsberg, Coca-Cola, Jordan, Royal Caribbean Cruise Line ve EAC-KiMS (Malaysia) Ltd gibi markalar bulunmaktadır.

Son 15 yıldır Jan Stavik, Norveç Tasarım Konseyi'nin genel müdürü/CEO'sudur. Bu süre içerisinde devletten aldığı bütçeyi hatrı sayılır şekilde yükselterek NDC'yi Avrupa'nın en büyük tasarım konseylerinden biri haline getirdi ve NDC'yi büyük ulusal tasarım projelerinde sözü geçen bir kurum haline getirdi. Jan, yöneticilik pozisyonundan emekli oldu ve şu an Avrupa'da ve diğer uluslararası işlerin yeni CEO'larına danışmanlık yaparak iş hayatına devam etmektedir.

2001 - 2005 yılları arasında Jan "ERA 2005" kurulunun başkanlık görevini üstlendi. Şubat 2005'te NDC Norveç'in ilk Ulusal Tasarım ve Mimarlık Merkezini açtı. Jan, birçok yıl boyunca Avrupa disiplinler arası tasarım organizasyonu olan BEDA'nın kurul üyeliğini yaptı ve 2009 - 2011 yılları arasında organizasyonun başkanlığını üstlendi. Şimdi BEDA kuruluna geri döndü. Ayrıca, Horizon 2020 Avrupa Komisyonu için danışman olarak görev almaktadır.

Achim Storz

Juri Üyesi

CEO - Avusturya

Achim Storz'un otomotiv sektörü ile tanışıklığı yarışlar ile başladı. Makine mühendisliğinden mezun oldu ve yetmişlerin başlarında Lotus ve McLaren için tasarım mühendisi olarak çalıştı. 1976'da Zell am See, Avusturya'daki Porche Tasarım için çalışmaya başladı. Royal College of Art'a katıldıktan sonra 1982'de kendi tasarım ofisini kurdu. Design Storz GmbH'ın odağı ulaşım tasarımı alanıdır.

Umut Südüak

Juri Üyesi

Öğretim Üyesi - GMK, Başkan - Türkiye

Umut Südüak, İstanbul’da yaşayan grafik tasarımcı ve akademisyendir.
1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini, 2000 yılında Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu’nda iletişim tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. İstanbul’da serbest tasarımcı ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Tasarımcı, bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı, atölye calışmaları yönetti, seminerlere katıldı ve seçici kurul üyelikleri yaptı. 2012’den beri Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) başkanlık görevini sürdürmektedir.

Yasuko Takayama

Juri Üyesi

Öğretim Görevlisi - Japonya

Dr. Yasuko Takayama, 2007'den beri Japonya'da bulunan Shizuoka Sanat ve Kültür Üniversitesi Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aichi Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünü dereceyle bitirdikten sonra 1990 - 1997 yılları arasında ürün tasarımcısı olarak Toshiba Design Center'a katıldı ve 1990 - 1995 yılları arasında görsel - işitsel donanım, 1996 - 1997 yılları arasında ev aletlerinden sorumlu olarak çalıştı. Orada çalıştığı süre boyunca Dr. Takayama, 3 tane İyi Tasarım Ödülü aldı. Toshiba'da çalıştıktan sonra, Dr. Takayama 1997 - 2007 arasında freelance tasarımcı olarak; ses donanımları, araba aksesuarları ve güvenlik donanımları dahil birçok farklı ürün tasarladı.

Dr. Takayama'nın araştırma alanları, tasarım yönetimi ve bölgesel topluluklarda tasarım üniversitelerin rolüdür. 2012'de "Engelliler için Evrensel Tasarım Yönetimi" konulu araştırması sayesinde alana katkıları adına bir ödül aldı. Doktor ünvanını Kobe Design Üniversite'sinden 2014 yılında aldı. Dr. Takayama, Fujinokuni Evrensel Tasarım Ödülleri (2012-2015), Laser Contest(2010) ve Mt. Fuji Helmet Contest (2015) dahil birçok tasarım yarışmasında jüri üyeliği yaptı. 2013'den beri Hamamatsu Belediyesi Müzeler Konseyi'nde üye olarak görevine devam etmektedir.

Özlem Tuna

Juri Üyesi

- Türkiye

Özlem Tuna 1993 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü'nü bitirdi. Aynı üniversitede 1 yıl Grafik Bölümü, Özgün Baskı Atölyesi'nde çalıştı. 1996 yılında çalışma hayatına Mücevher firması Urart ile başladı. Tarihi Yarımada'da Kapalıçarşı ve Han'lar bölgesindeki bir çok firmada mücevher tasarımcısı olarak çalıştı. 2003 yılında Özlem Tuna Tasarım firmasını kurdu. Kuyumculuk firmalarına koleksiyon tasarımı ve tasarım danışmanlıkları yanında Özlem Tuna markası altında mücevher ve obje tasarlayıp üretmeye başladı. Özlem Tuna markası yurt içinde ve yurt dışında büyük otel ve butik mağazalarda satılmaktadır.
Tarihi Yarımada'da 2007-2010 yılları arasında Design Zone isimli tasarım mağazasının kurucu ortağı ve yaratıcı yönetmeniydi. Design Zone Mağaza'da Özlem Tuna markası dışında pek çok Türk tasarımcının ürünleri sergilendi. Özlem Tuna Tasarım bünyesine farklı endüstriyel tasarımcılar da katılınca; 2009 yılında ZERRE Design firmasını kurdu. ZERRE Design Özlem Tuna markası dışında bir çok büyük firmaya koleksiyon projeleri ve kurumsal hediyelik eşya ve fikirler tasarlamaktadır. Özlem Tuna mücevher dalında ödüller almış ve tasarım yarışmalarında jüri üyesi olarak yer almaktadır. Çalışmalarına İstanbul Tarihi Yarımada'da devam etmektedir. Tarihi Yarımada'da Kapalıçarşı ve Han'lar bölgesindeki yüzyıllardır süregelen zanaat eksenli üretim geleneğinin sürdürülebilirliği için çesitli projelerde çalışmış ve içinde oldugu grup konu hakkında ödül almıştır. Bölgenin zanaat eksenli benzersiz üretim ve satış ağının somut olmayan kültür varlıklarımız içine girmesi için projeler üretmeye devam etmektedir.

Özgür Ülvan

Juri Üyesi

Aselsan - Endüstriyel Tasarım Ekip Yöneticisi - Türkiye

2001 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılından beri tasarım konusunda farklı görevler aldığı Aselsan’da 2014 yılından itibaren Savunma Sistem Teknolojileri grubunda Endüstriyel Tasarım Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yaroslav Yakovlev

Juri Üyesi

Tasarımcı - Japonya

Ulaşım araçları tasarımcısı, Rusya doğumlu, İtalya'da eğitim gördü ve çalıştı. Chris Bangle Associates, Ferrari S.p.A ile çalışmış olup; Rusya ve Japonya'da bulunan üniversitelerle işbirliği halindedir. Şu an, Japonya'da bulunan Yamaha Motor co. için tasarım konseptleriyle birlikte ürün modelleri de yaratıyor.Birçok yerel ve uluslararası tasarım yarışmalarında ödül kazanmıştır.

Takehiko Yogo

Juri Üyesi

Yönetici Müdür - Japonya

1965 Aichi, Japonya'da doğdum. 1990'da Tama Sanat Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun oldum ve Tokyo'da bulunan GK Dynamics Inc.'e katıldım.
Profesyonel iş hayatıma, Yamaha Motor Co. Ltd.'nin dünya çapında bulunan motorsikletler, kar araçları, 4 tekerlekli yol dışı araçları, güç ürünleri, aksesuarlar vs. gibi ürünlerinin renk ve grafikleri ile ilgilenen tasarımcı olarak başladım. Bu işler sayesinde  Kuzey - Güney Amerika , Avrupa ve Japonya gibi ülkelerde dünya pazarı için tasarım önerisi sunma deneyimim oldu.

2006 - 2010 yılları arasında Yamaha'nın Güneydoğu Asya pazarının Motorsiklet Tasarımı genel müdürü olarak çalışmak için Bangkok Tayland'a yerleştim. Orada kaldığım süre boyunca, motorsiklet sektörü ve orada bulunan diğer ülkelerin ürünlerinin gelişmiş renk ve grafik tasarımları hakkında tasarım stratejileri yapmak için birçok fırsatım oldu.
2010'da Japonya'ya döndükten sonra,  spor ürünleri, tasarım konsültasyonu ve Yamaha'nın projeleriyle ilgili olan bir grafik tasarım departmanının yöneticisi oldum.
2015 yılından beri yetkili yönetici olarak çalışmaktayım ve Saint Petersburg'da yapılan ECODESIGN-2015'te konuşmacı olarak yer aldım.