ERKEN BAŞVURU TARİHİ
11 TEMMUZA UZATILMIŞTIR.

Kaydol

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Devam etmek istiyorsanız “Devam“ butonuna tıklayınız. Herhangi bir yanıt vermemeniz durumunda 59 sn içerisinde oturumunuz otomatik olarak kapanacaktır.

59
Devam Oturumu Kapat

Uzun süredir işlem yapmadınız.

Uzun süredir işlem yapmadığınız için oturumunuz sonlandırılmıştır.

Kapat

Seçici Kurul 2017

2018
2017
2016
2014
2012
2010
2008

Doç. Dr. Dilek Akbulut

Jüri Üyesi

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü - Akademisyen - Türkiye 

Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım / Görsel ve Kültürel Çalışmalar programından 2010 yılında doktora derecesi ile mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünde ve Lefke Avrupa Üniversitesi Mimarlık / İç Mimarlık Bölümlerinde yarı zamanlı öğretim elemanı olarak çalıştı. 2007 yılından beri Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde çalışmaktadır. Yanısıra Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ve Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümünde ve ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde Temel Tasarım Dersleri yürütmüştür. Ulusal ve uluslararası makaleleri, konferans bildirileri vardır. Tasarım ve kültürel bağlam, temel tasarım, tasarım eğitimi ve tasarım metodları konularında çalışmaktadır.

Oya Akman

Jüri Üyesi

Oya Design, Kurucu - Medipol Üniversitesi, Öğretim Görevlisi - Türkiye

Dr.Oya Akman DGSA (Mimar Sinan Üniversitesi)Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölümünden Master derecesiyle mezun oldu.Doktorasını  MSÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde  Corporate Identity & Göstergebilim üzerine yapti.40 yılı aşkin profesyonel meslek yasantısında mobilya,tekstil,seramik,plastik,cam endüstrilerinde tasarımcı olarak calıştı.Farklı sanayilerin içinde uzun yıllar çalışması üretim ve malzemelere hakimiyet ve yenilikçilik konusunda inovatif çalısmalara ,tasarımlara imza atmasına olanak sağladı. Aralarında Pentawards 2015, ,German Design Awards Special 2016, EU WIIN Award 2009 Takdir Ödülü (European Union Women Inventors Innovators Network ) , Good Design 2009 ( 2 Ödül),Red Dot Design Award 2008 ,Design Plus Material Vision 2007 ,Observeur du Design 2009, Design Turkey 2010 ve 2012, 2014 Tasarim Odulu ,Ambalajın Ay Yıldızları ,Altın ve Altin Ambalaj 2009,2012,2014,2015,2016,World Star , Design Plus 2003, gibi uluslararsı önemli ödüller olmak üzere pek çok ödül aldı.Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, tüm dünyadaki ödül almış tasarımların içinden seçilerek “Design Award of the Federal Republic of Germany” e 2004,2009,2010 ve 2011  yıllarında  5 tasarımı ile 5 kez aday gösterildi .Red Dot 2008 Dubai Best of the Best sergisi  ve Berlin IFA Fuari  2010 German Design Council,” Design Award of the Federal Republic of Germany”  sergisinde ve 2011 Ambiente de Nomine Selection sergisinde davetle ürünleri  sergilendi.Tasarımları 2011 Ambiente Trend Area ya secildi. Finlandiya Riihimaki Cam Müzesi Mediterranean Breezes, Berlin Pergamon Müzesi Turkish Delight sergilerine ürünleri ile katıldı.Tasarımları Berlin Brohan Muzesi,New York Corning Cam Müzesi gibi müzelere  alındı. İTÜ Endüstri Tasarımı Bölümünde 1993-2005 yılları arasında Ögretim Görevlisi olarak görev yaptı.. Oya Design markası ile2003 - 2012 yılları arasında Frankfurt Fuarı Ambiente ye katıldı.,

Tasarımları ulusal ve uluslararası önemli pazarlarda satılmaktadır.Tasarım,danışmanlık çalışmalarının yanı sıra tasarım eğitmenliğine de Medipol Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde devam etmektedir.

Global Tasarım,Inovasyon, Malzemeler ve Üretim Teknolojileri, Ambalaj Tasarımı ,Cam Tasarımı ve Teknolojileri uzmanlık alanları içinde yer almaktadır.

Can Aysan

Jüri Üyesi

ca|t Firma Kurucusu, Tasarımcı - Türkiye

1971 yılında İzmir’de doğdu. Ortaokulu İzmir Saint Joseph’te, liseyi İzmir Tevfik Fikret Lisesi’nde okudu. 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. İlk yüksek lisansını İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde; ikinci yüksek lisansını İzmir Ekonomi Üniversitesi Yat Tasarımı bölümünde tamamladı. Profesyonel yaşamı boyunca birçok ürün tasarımı gerçekleştirdi. Ayrıca 1996 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nde ürün tasarımı, teknik çizim, bilgisayar destekli tasarım gibi dersler vermektedir. 2008 yılında ca|t Tasarım ve Danışmanlık Şirketi’ni kurmuştur. Elektronik ürünler, tıbbi cihazlar, ambalaj, haberleşme, kent mobilyaları, ev araç-gereçleri, iş makinaları ve aydınlatma gibi sektörlerde ürün tasarımlarının yanı sıra yat tasarımı, büyük ölçekli mimari projelerde teknik danışmanlık ve mimari görselleştirme de yapmaktadır. 2014 yılından beri de İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanlık danışmanlığını görevini yürütmektedir.

Füsun Curaoğlu

Jüri Üyesi

Anadolu Üniversitesi - Akademisyen - Türkiye

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. Mezuniyet sonrasında iki yıl Eczacıbaşı-Artema Armatür Sanayinde tasarımcı olarak çalıştı. 1991 yılında Araştırma Görevlisi olarak Anadolu Üniversitesi’n de akademik hayatına başladı. Endüstriyel Tasarım ve İçmimarlık bölümlerinde  Proje dersleri , Mobilya Tasarımı derslerini ve Tasarım –Kültür İlişkileri temelinde lisans ve lisansüstü dersleri vermektedir.  Üniversite-Sanayi işbilirliği kapsamında birçok proje yürütücülüğü ve ürün tasarımları bulunmaktadır. 2013 yılında 6.Mobilya Tasarımı yarışmasında mansiyon ve aynı yıl tasarım grubu ile Riuus Radyatör tasarımı ile Design Turkey Yarışmasında İyi Tasarım Ödülü aldı.

Turgut Çırpanlı

Jüri Üyesi

Çırpanlı Tasarım Danışmanlık - Tasarımcı - Türkiye

1974 İzmir doğumlu, 1996 ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu. 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden Yüksek Lisans derecesini aldı. GöN Deri Ürünleri A.Ş. ve Koleksiyon Mobilya A.Ş.’de tasarımcı olarak çalıştı. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak bulundu. 2007 yılında eşi Gabriele Haag ile Tokimeki Design Studio’yu kurdu. 2009 yılından itibaren İTÜ, Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi. Halen Çırpanlı Tasarım Danışmanlık şirketinde yat ve endüstriyel tasarım hizmetlerine ve Kadir Has Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak derslerine devam etmektedir

Aykut Erol

Jüri Üyesi

Aykut Erol Design Studio, Kurucu - Tasarımcı ve Sanatçı - Türkiye

1972 doğumlu olan endüstriyel ürün tasarımcısı, MSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Ardından İtalya’da Domus Academy ve NABA’da eğitimlerine devam etti. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli etkinliklere katılan  ve yaklaşık 20 yıldır kendi adını taşıyan ofisinde çalışmalarına devam eden “Samimiyet”i önemseyen, yalın çevreye duyarlı,ulaşılabilir ürünlerin izini süren tasarımcı Aykut Erol kesintisiz metal telin tek bir çizgide mobilya ve aksesuara dönüştüğü “Line” mobilya sistemiyle,akıllıca kurgulanmış bir mobilya konsepti yarattı. Bu yenilikçi tasarımıyla IDW 2006 “yılın en iyi tasarımı” ödülünün ve  Good Design 2008’in sahibi oldu ayrıca Line German design Council  designpreis Deutshland’a aday oldu (2010);birçok uluslararası yayında yer aldı. Line 2011 yılında MARTa Herford müzesinin kalıcı eseri olarak satın alındı. Erol, "LIT" adını verdiği aydınlatması ve "BUK" adını verdiği mobilya tasarımıyla Good Design ödülü (2012) , “Wall” adlı dolap tasarımı ile iF Design (2015) ve  Iconic Awards Interior Innovation (2016) ödülleri gibi birçok yerel ve uluslararası değerli ödüle sahiptir.

Emre Günal

Jüri Üyesi

Yeditepe Üniversitesi - Akademisyen - Türkiye

Orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan EMRE GÜNAL, O.D.T.Ü. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İ.T.Ü. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde de ders veren GÜNAL, halen Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Çalışma yaşamına 1989 yılında T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. de başlayan GÜNAL, burada ürün geliştirme, cam ambalaj tasarımı, kurumsal kimlik değişimi gibi birçok alanda çalışmıştır. Ambalaj, cam ve ürünleri, kurumsal kimlik konuları ile ürün tasarımında uzmanlıkları olan GÜNAL; malzeme, üretim yöntemleri, pazarlama konularında dersler vermekte, ayrıca birçok tescilli tasarımı ve cam ambalaj konusundaki çeşitli sektörel yarışmalarda dereceleri bulunmaktadır. 

Bahadır Güzel

Jüri Üyesi

Katalist, Yönetici ve Ortak - Tasarımcı ve Sanat Yönetmeni - Türkiye

Bahadır Güzel, yerli ve uluslararası markalar için reklam, promosyon ürün,  sergileme, ambalaj, kurumsal kimlik ve web sitesi gibi birçok kategoride tasarımlar üretti ve disiplinlerarası projelerde katalizör görevini üstlendi.

Eğitimini 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde tamamladıktan sonra iş hayatına uluslararası bir reklam ajansında sanat yönetmeni olarak başladı. 2004 yılında Katalist tasarım şirketini kurdu ve çalışmalarına yönetici ortak olarak devam etmektedir. ETMK (endüstriyel tasarımcılar meslek kuruluşu) ve GMK (grafikerler meslek kuruluşu) üyesidir.

Moriyoshi Hattori

Jüri Üyesi

Shizuoka Sanat ve Kültür Üniversitesi Tasarım Bölümü - Akademisyen - Japonya

Moriyoshi Hattori, 1979 yılında Musashino Sanat Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü İç Mimar ve Zanaat Tasarım bölümünü bitirdi. 1983'te Suzuki Motor Co,LTD'de tasarımcı olarak işe başlayan Hattori, 2009 yılında Suzuki Otomobil Tasarım Bölümünde genel müdür olarak göreve başladı. 2014 yılında Shizuoka Sanat ve Kültür Üniversitesi'nde doçent olan Hattori, 2017 yılında profesör ünvanını almıştır.

Ayça Kınık

Jüri Üyesi

Atılım Üniversitesi - Akademisyen - Türkiye

Lisans derecesini İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden aldıktan sonra Vestel Elektronik ve Çilek Mobilya firmalarında çalışmıştır. Ardından İsveç'te Umea Institute of Design, Advanced Product Design Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine kabul edilmiştir. İlk yılın ardından Hollanda'da Philips Design firmasında Healthcare Bölümünde "Interventional X-Ray" projesinde çalışmış, İsveç'e döndükten sonra Yüksek Lisans Tez Projesini Volvo Trucks firmasıyla "Safety While Handling Trailers" alanında tamamlamıştır.

Türkiye'ye döndükten sonra ODTÜ Teknokent'te UTRLAB firmasında kullanıcı araştırmaları alanında çalışmanın ardından önce Gazi Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinde yarı zamanlı olarak ders vermiştir. Şu anda Atılım Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde tam zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmakta ve ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde Doktora eğitimine devam etmektedir. 

Mikko Laakkonen

Jüri Üyesi

Studio Laakkonen Ltd., Sahibi ve Tasarım Yöneticisi - Tasarımcı - Finlandiya

Stephen Melamed

Jüri Üyesi

Chicago Illinois Üniversitesi, Akademisyen -  PlusD2, Inc., Kurucu Ortak - ABD    

Stephen Melamed, FIDSA, karmaşık durumları ve projeleri gezinmeyi, yenilikçi bir kültür yaratmak için çok disiplinli iş birliği yapmayı ve bunları bir araya getirmeyi deneyimli bir endüstriyel tasarımcı ve tasarım eğitmenidir. Boston Üniversitesi'ndeki teorik fizik üzerine çalışmalarına başladı ve daha sonra Chicago Illinois Üniversitesi'nde Endüstri Tasarımı dalında yüksek lisans derecesi aldı.   Melamed ayrıca Bauhaus tasarımcısı / sanatçı / yazar Werner Graeff'in çıraklığını yapmıştır. National Andowment for Arts & Humanities tarafından Design Fellowship ödülüne layık görüldü ve World Game için R. Buckminster Fuller ile çalışma ayrıcalığı elde etti. Tasarım Görevi: Herkes için Müze Ortamları adlı kitabı yazdı ve New York'taki Birleşmiş Milletler Birinci Uluslararası Disiplinlerarası Tasarım Konferansı'nda konuşmacı olarak görev almıştır. 2010 yılında Design Intelligence, Melamed'i ülkenin en beğenilen 25 tasarım eğitmeninden biri olarak seçti. New City Magazine, Melamed'e Tasarım 50: Chicago'yu Şekillendirenler 2015'te yer verdi. 2016'da Melamed, Amerikan Endüstriyel Tasarımcıları Derneği'nin Üyeler Akademisi'ne girdi. 2017'de Çin Pekin'de bulunan Uluslararası Tasarım Düşüncesi Derneği (ISDT) başkanlığına ve Çin Eğitim Bakanlığının kamu / özel sektör ortaklığı ve IEG (Inovation Excellence Group) aracılığıyla Çin'e bir konferans turu ve Tasarım Düşüncesi Atölyesi için davet edildi. Kişisel arşivlerini bağışladı ve şimdi UIC Kütüphanesi - Tasarım Özel Koleksiyonlarındalar.   Son 40 yılda Melamed üretimde, kurumsal ve kar amacı gütmeyen şirketlerde ve danışmanlıkta çalıştı. Şu an, Chicago'da bulunan Illinois Üniveritesi'nde Disiplinlerarası Ürün Geliştirme(IPD) ve Endüstriyel Tasarım bölümünde ders vermektedir. Ayrıca UIC İnovasyon Merkezi'nde yürütülen IPD Programı'nın başkan yardımcısıdır. 2011 yılında, IDSA'nın Yılın Ortabatı Eğitimcisi olarak onurlandırıldı. Kar amacı gütmeyen ulusal tasarım savunuculuğu grubu Demokrasi İçin Tasarım (D4D)'ın kurucu üyelerinden biridir ve yönetim kurulunda görev almıştır. Melamed yenilik, endüstriyel tasarım, disiplinler arası ürün geliştirme, tasarım düşüncesi ve tasarım araştırması konularında çok sayıda makale yazmıştır; yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde ve konferanslarda aranan bir konuşmacı haline gelmiştir.   UIC'deki görevine ek olarak, Columbus, Ohio merkezli Endüstriyel Tasarım danışmanlık firması olan PlusD2, Inc (eski adıyla Tres Design Group) kurucusu ve yöneticisidir. Firma sayısız uluslararası tasarım ödülünün yanı sıra tasarımsal mükemmellik için bir IDEA Gümüş Madalyası almıştır. Aynı zamanda LSP (Lego® Serious Play) ‘in sertifikalı mentörüdür.

Prof. Ron Nabarro

Jüri Üyesi

DeTao Master Academy - Endüstriyel tasarımcı, stratejist, girişimci, eğitimci ve araştırmacı - İsrail

Endüstriyel tasarımcı, stratejist, girişimci, eğitimci ve araştırmacı. 
Tasarım düşüncesi ve inovasyonu iş dünyasına entegre etme konusunda ve Kurumsal yenilik yönetimi, Yaş dostu tasarım, Tasarım liderliği, Tasarım yönetimi alanlarında bir düşünce lideri olarak tanınmaktadır.

Yaşlılar için tasarım alanındaki uzun vadeli katkılarından dolayı tasarım alanında 2009 Dünya Teknoloji Ağı Ödülünün sahibidir.

Prof. Nabarro, şu anda DeTao master akademisi Şanghay'da tasarım yönetimi, tasarım düşüncesi ve yaşa dostu tasarım eğitimi vermekte ve Çin'in Quanzhou şehrinde bulunan Huaqiao Üniversitesi'nde misafir profesörüdür.

1999-2003 arasın ICSID Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi Yönetim kurulu üyesi.

Prof. Nabarro, 24 ulusal ve uluslararası tasarım ödülünün sahibidir ve tasarım çalışmaları dünyada farklı tasarım sergilerinde sergilenmiştir. WTN, Red Dot, Red Dot Concept, Hindistan finansal zaman tasarımı ödülü, Singapur ve Çin'de iyi tasarım da dahil olmak üzere 60'ın üzerinde prestijli tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.

Konferanslarda açılış konuşmalarını yapan konuşmacıdır ve TEDx etkinliklerinde yer almaktadır. Yıllar boyunca birçok basılı yayınlarda yer alan ve 20'den fazla ülkede konferanslar veren Prof. Nabarro çok çeşitli organizasyonlara danışmanlık yapmıştır.

Esra Bici Nasır

Jüri Üyesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi - Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi - Türkiye

Hasan Demir Obuz

Jüri Üyesi

Demirden Design, Kurucu Ortak - ilio, Tasarım Yöneticisi - Türkiye

Mehtap Obuz ve Sema Obuz ile beraber Demirden Design firmasını kurduktan sonra 1996 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Demirden Design ile birlikte, ürün, sergileme, etkinlik, satış noktası, kurumsal kimlik tasarımı gibi farklı tasarım alanlarını kapsayan çok yönlü, uluslararası projeler gerçekleştirdi. 2004-2006 senelerinde Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlendi ve halen üyeliği devam etmekte. 2008 senesinde Demirden Design’dan ortaklarıyla beraber ilio markasını kurdu. ilio için yaptığı ‘twig’ masif ahşap tabure Türkiye için bir ilk olan iF gold ürün tasarımı ödülüne layık görüldü. Birçok stand tasarımı exhibition design ödülü alırken, birçok ürün tasarımları da iF, Design Plus, Design Defined, red dot ve EDIDA ile ödüllendirildi. Halen kurucu ortağı olduğu Demirden Design ve ilio markalarının genel müdürlüğünü sürdürmektedir ve birçok tasarım yarışması jüriliği görevlerini üstlenmektedir. Bunların yanı sıra seminer ve çeşitli organizasyonlara konuşmacı olarak katılmaktadır.

Julios Oförsagd

Jüri Üyesi

Artic Factory & Artic Design Week, CEO ve Kreatif Direktör - Finlandiya

Lilac Osanjo

Jüri Üyesi

Nairobi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü Başkanı - Tasarım Eğitmeni - Kenya   

Lilac lisansını Tasarım (UoN), yüksek lisansını Girişimcilik (JKUAT) ve doktarasını Tasarım (UoN) üzerine yapmıştır. Kendisi Sanat ve Tasarım Okulu yöneticisidir. Tasarım ve girişimcilik üzerine eğitim vermekte 20 yılı aşkın tecrübesi vardır. Osanjo, 2010'da kendisi gibi düşünen diğer tasarımcılarla birlikte Kenya Tasarım Derneği'ni ve Afrika Tasarımcıları Network(NAD)'ünü kurmuştur. Birçok tasarım kurumuna danışmanlık hizmeti vermekte ve YMCA'da teknik eğitim için ulusal kurul üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca küçük işletmelere kalkınmaya yönelik ürün geliştirmede danışmanlık yapmaktadır. Osanjo'nun araştırma ilgi alanları arasında Afrika'nın, insanların, çevrenin ve habitatın acil ihtiyaçlarına odaklanan tasarım eğilimlerini anlamak bulunmaktadır. Sağlık, tarım, yenilenebilir enerji sistemleri ve sürdürülebilir geçim alanları ile ilgili çeşitli raporlar, makaleler ve sergiler düzenlemiştir.

Dr. Aydın Öztoprak

Jüri Üyesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Bölüm Başkanı - Akademisyen - Türkiye   

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanlığını yürüten Aydın Öztoprak; Endüstriyel Tasarım alanında lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. Bilgisayar destekli tasarım, üretim, hesaplamalı tasarım ve kullanıcı odaklı tasarım  alanlarında akademik çalışmaları bulunan Aydın Öztoprak, aynı zamanda ulusal ve uluslar arası birçok tasarım ödülüne sahiptir.

Dr. Rebecca Reubens

Jüri Üyesi

Rhizome Design, Kurucu - Endüstriyel Tasarımcı - Hindistan

Dr. Rebecca Reubens, kendisinin sürdürülebilir tasarım ajansı Rhizome aracılığı ile sürdürülebilirlik, tasarım ve zanaat kesişimi üzerinde çalışmaktadır. Çalışmalarının büyük bir bölümünü; Avrupa, Asya ve Afrika'daki devlet kurumlar, hükümetler, STK'lar, KOBİ'ler ve topluluklarla birlikte geliştirdiği kalkınma sektöründe yaptığı çalışmalar oluşturmaktadır. Son zamanlarda çalışmaları, Rhizome'nun Godrej grubu gibi Hintli holdingler için yaptığı çalışmalar da dahil olmak üzere, sürdürülebilirliğin yaygınlaştırılmasını içermektedir.

Ekolojik ve ekonomik unsurların yanısıra sürdürülebilirliğin sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan ürünleri küçük ve orta ölçekli şirketlerle işbirliği içinde tasarlamak adına tutkuyla çalışmaktadır. Tasarımın sürdürülebilirliğin arzu edilebilir ve ticari açıdan uygulanabilir bir yol olduğunu gösterebileceğine ve zanaat üreticileri tarafından işlenen yenilenebilir malzemelerin bütünsel sürdürülebilirlik için kullanılabileceğine inanmaktadır.

Rebecca, Ulusal Moda Teknolojisi Enstitüsü, Hindistan Ulusal Tasarım Enstitüsü ve Hollanda'nın Delft Teknoloji Üniversitesi'nin mezunlarındandır. Hindistan'daki tasarım kurumlarında öğretim görevlisi olarak çalışarak akademiye bağlı kalmaktadır. Avrupa ve Asya'daki master öğrencilerine danışmanlık ve rehberlik yapmıştır. Yayınları içinde Bamboo: Yeşil Tasarımdan Sürdürülebilir Tasarıma adlı kitap da bulunmaktadır

Gen Suzuki

Jüri Üyesi

Gen Suzuki Studio, Yönetici - Ürün Tasarımcısı - Japonya

Gen Suzuki 1975'te doğdu. Kanazawa College Art'tan mezun oldu. Royal College of Art(RCA)'ta Tasarım Ürünleri Programı'nı tamamladı. Şimdi Panasonic Corporation olan Matsushita Electric Industrial Co.'da ve IDEO'nun Londra ve Boston ofislerinde çalıştı. 2014'te Japonya'ya döndü ve Gen Suzuki Studio'yu kurdu. Elektrikli ev aletleri, ev içi tüketim ürünleri ve mobilya gibi tasarımın birçok alanında çalıştı. Yerli ve yabancı birçok şirkete danışmanlık yaptı. Kanazawa College of Art ve Tama Art University'de ders vermektedir.

Doç. Dr. Bahar Şener-Pedgley

Jüri Üyesi

Orta doğu Teknik Üniverisitesi - Akademisyen - Türkiye

Bahar Şener-Pedgley (B.ID, MA, PhD) yakın zamanda ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü akademik kadrosuna yeniden katıldı. Öncesinde Xi'an Jiaotong-Liverpool Üniversitesi (Çin) ve Liverpool Üniversitesi (İngiltere) ile ortaklaşa yürütülen lisans düzeyi (BEng) endüstriyel tasarım programının kurucu üyesiydi. Alanında öncü konumdaki uluslararası dergilerde birçok yayını bulunan Bahar’ın araştırmaları ‘zengin ürün deneyimleri’, ‘endüstriyel tasarım sürecinin dijitalleştirilmesi’ ve ‘iyi oluş (wellbeing) için tasarım’ konularını kapsamakta. Arçelik, BSH, Vestel, Procter & Gamble ve Bentley Motors gibi ulusal ve uluslararası firmalarla beraber yürütülen tasarım ve inovasyon projelerinin yönetiminde hatırı sayılı bir portfolyoya sahip. Yüksek Eğitim Akdemisi (İngiltere)’nin Senior Fellow ünvanı ile onurlandırılan Bahar’ın danışmanlık yaptığı başarılı öğrencileri A' Design, Electrolux Design, iF Concept ve Red Dot gibi prestijli tasarım ödülleri kazandılar. Liderlik rolleri arasında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanlığı ile yüksek lisans seviyesinde kurgulanan ve alanında bir ilki temsil eden uluslararası ortak program olan (ODTÜ ve TUDelft, Hollanda) ‘Etkileşim için Tasarım’ın kurucu üyeliği ve akademik koordinatürlüğü de yer almaktadır.

Mirko Tattarini

Jüri Üyesi

GETHAM Ara Sanat Yönetmeni - Tasarımcı - Türkiye

Cengiz Ultav

Jüri Üyesi

AtölyeCT, Şirket Ortağı - Endüstri Ürünleri Tasarımcısı - Türkiye   

ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) üyesi olan Cengiz Ultav, Barmek AŞ Ankara Angora Evleri Şantiyesi’nde ahşap atölyesi şefi, ECA Serel Tasarım Departmanı’nda endüstri ürünleri tasarımcısı ve Alle Tasarım’da tasarımcı olarak görev aldıktan sonra, kurucu ortağı olduğu Atölye CT’de 2010 yılından beri çeşitli ölçek ve tipolojilerde iç mimari projelendirme ve uygulama çalışmalarını yürütmekte, 2007 yılından beri İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev almaktadır.

Lisans Derecesi – Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü – 1999
Yüksek Lisans Derecesi – Gazi Üniversitesi, Mobilya ve Dekorasyon Bölümü – 2003

Ayşegül Vural

Jüri Üyesi

Atılım Üniversitesi ve ODTÜ - Öğretim Görevlisi - Türkiye

Ayşegül Vural, 1959 yılında Ankara doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi İç Mimari ve Çevre tasarımı bölümü kuruluşunda Araştırma Görevlisi olarak yer aldı ve Üniversite Yerleşkeleri Dış Mekan mobilyaları üzerinde yüksek lisans çalışması yaptı. Koleksiyon Mobilya, Tepe Mobilya ve Nurus’ta ev ve ofis mobilyaları alanında, proje, uygulama, satış ve yönetimde görev aldı. Bayındırlık Ve İskan Bakanlığı Mimari proje Daire Başkanlığında, kamu binaları iç mekan tasarım çalışmalarını sürdürdü. AKA Ltd. Şti firmasında çatı ve cephe kaplamaları konusunda detay çözüm ve uygulama projelerini ve yönetimini üstlendi. OECD ülkelerin düzenlediği, Engelli Çocukların Normal Okullara Entegrasyonu, T.S.E Kamu Kurum ve Kuruluşlarda Donanım ihtiyaçları ve standartlaştırılması, M.E.B. İlk Öğretim Okullarında Kullanım Alanlarının Düzenlenmesi ve Mobilya Tasarımının Gelişme Çağındaki Çocuklar Üzerindeki Etkisi komisyonlarında görev aldı. Halen, Atılım Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Yılmaz Zenger

Jüri Üyesi

Tasarımcı ve Sanatçı - Türkiye